ويلن ناصر زرآبادي به موزه موسيقي اهدا شد

 ویلن ناصر زرآبادی ازنوازندگان پیشکسوت رادیو و از ساخته های ابراهیم قنبری مهر در جشن هفتاد و چهارمين سال تاسيس راديو به موزه موسیقی اهدا شد.

 به نقل از روابط عمومی موزه موسیقی، عصر روز گذشته جمعه 5 اردیبهشت 1393 مراسمی برای بزرگداشت هفتاد و چهارمین سال تاسیس رادیو در موزه موسیقی برگزار شد. در این مراسم جمعی از هنرمندان و مسئولان موسیقی و رادیوی کشور حضور داشتند.این برنامه با اجرای عباس سجادی به همراهی گروهی از رادیو فرهنگ و اجرای زنده برنامه «هفت اقلیم»در حیاط موزه موسیقی شروع شد. عباس سجادی در ابتدای برنامه از سه تن از پیشکسوتان رادیو شاهرخ نادری، رضا سجادی و ناصر زرآبادی تقدیر کرد.

علی مرادخانی اولین سخنران مراسم درباره رادیو گفت: رادیو بیشترین تمرکز را بر حوزه های معرفتی جامعه داشته است. ما خوشحالیم که می توانیم در موزه موسیقی به بخش هایی از فعالیت های رادیو پرداخته و آنها را معرفی کنیم. مدیرعامل موزه موسیقی ادامه داد: رادیو در سال های فعالیتش توانست کوشش های افراد هنرمند را به جامعه معرفی کند. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تاثیرهای بسیاری که رادیو در تاریخ ما داشته را باید یادآوری و حافظه تاریخی خود را تقویت کنیم.

مرادخانی افزود: امیدواریم که با حضور شما عزیزان بتوانیم اندکی از زحمت های سُتُرگ هنرمندان رادیو را به جامعه بنمایانیم. مدیر موزه موسیقی با اشاره به آرشیو صوتی موزه موسیقی گفت: ما در آرشیو موزه موسیقی آثار گرانقدری داریم؛ از سال 1274 شمسی که ضبط صفحه های سنگی در ایران آغاز شده تا کنون، آثاری در موزه موسیقی نگهداری می شوند. وی در پایان اظهار کرد: افراد بسیاری هستند که صفحه های قدیمی در دست دارند که امیدواریم با اهدای آنها به موزه موسیقی، وضعیت نگهداری بهتری را برای این آثار فراهم کنند. پس از صحبت های مرادخانی فضل اله توکل آهنگساز و نوازنده سنتور به همراه داوود یاسري نوازنده تنبک به اجرای دونوازی پرداختند.

پس از اجرای این برنامه گروه رادیو فرهنگ برنامه جشن تولد 74 سالگی رادیو را به صورت زنده برای حاضران در موزه موسیقی و همچنین شنوندگان رادیو فرهنگ اجرا کردند. در بخش هایی از برنامه رادیو فرهنگ، شاهرخ نادری به اجرای برنامه پرداخت و برخی از موسیقی های قدیمی رادیو به انتخاب این گوینده پیشکسوت برای مخاطبان پخش شد. آخرین بخش این مراسم اهدای ویلن ناصر زرآبادی به موزه موسیقی بود.زرآبادی درباره ساز خود گفت: 58 سال پیش این ویلن را از ابراهیم قنبری مهر خریدم.

زرآبادی به بیان خاطره ای از نوازندگی با این ویلن پرداخت و گفت: روزی برای دیدن دوستانم به مهمانی رفتم و سازم را هم با خودم بردم. اما وقتی رسیدم متوجه شدم که آرشه را با خودم نیاورده ام. به دوستم گفتم که از باغش برای من ترکه ای بیاورد و با استفاده از همان ترکه به جای آرشه به نواختن پرداختم. زرآبادی که همان ترکه را در داخل جعبه سازش داشت، یکی از آهنگ های ساخته خودش را با همان ترکه برای حاضران در موزه موسیقی و شنوندگان رادیو فرهنگ اجرا کرد. زرآبادی سازش را به مدیر موزه موسیقی اهدا کرد و با صدایی بغض آلود گفت: من 94 سال سن دارم و در سال های بسیاری این ساز مونس و همدم من بوده است.

علی مرادخانی با تقدیر از حرکت این پیشکسوت اعلام کرد :این لحظه در تاریخ موسیقی ایران ثبت خواهد شد و در آینده از آن یاد خواهد شد. از استاد زرآبادی هم تشکر می‌کنم که در این برنامه حضور داشتند و لطف کردند و یکی از سازهای ارزشمند موسیقی را به موزه موسیقی اهدا کردند و معتقدم که باید قدر این عزیزان را بدانیم. در مراسم هفتاد و چهارمین سال تاسیس رادیو، چهره هایی مانند علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر موزه موسیقی، امین اله رشیدی، میلاد کیایی، فضل اله توکل، بزرگ لشگری، جواد لشگری، کیوان ساکت، محمد سریر، رامبد صُدیف، استاد وحدت، فرهنگ جولایی، قاسم رفعتی، عباس خوشدل، صدیق تعریف، شاهرخ تویسرکانی، مهدخت مخبر، فریدون شهبازیان و ملیحه سعیدی حضور داشتند. گفتنی است که در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس از رادیو به همت فروغ بهمن پور در موزه موسیقی برپا شد.

 

 

 

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد