ششمین جشنواره ملی سورنای وحدت در شیراز گشایش یافت

گروه های موسیقی محلی و مقامی از استان های گیلان، آذربایجان شرقی، فارس، بوشهر، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، کردستان، چهار محال و بختیاری و لرستان در این جشنواره به میزبانی شیراز حضور دارند. 

 

در این جشنواره که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برپا شده است، ابتدا گروه هنرهای آیینی «ایستم» از خراسان شمالی شهر بجنورد به سرپرستی حسین علیزاده به صحنه آمد و به اجرای حرکات آیینی همراه با موسیقی خراسان شمالی پرداختند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این مراسم گفت: هنر موسیقی محلی و آیینی برگرفته از آیینها، اعتقادات و باورهای یک ملت متمدن و کهن الگوهای مردم این سرزمین و جغرافیاست.

مهدی رنجبر با بیان اینکه کهن الگوها فرهنگ یک مردم را تشکیل می دهند ادامه داد: آرامش گرفتن از فضاهای این شکل موسیقی ها چه درشادی و چه در غم قطعا برای مردم هر دیار نوستالژیک است.

دبیر علمی این جشنواره نیز درباره این رویداد موسیقایی گفت: جشنواره ملی سورنای وحدت حاصل بیش از 16سال کار پژوهشی است.

آرش اوستا با اشاره به اینکه گروه های مختلف در پیوند با آیینهای شادی اقوام به این جشنواره دعوت هستند،افزود: زبان فارسی نقطه وحدت اقوام ایرانی در این رویداد است.

وی یکی از ویژگی های ششمین جشنواره موسیقی سورنای وحدت را حضور گروه های شاخص و تخصصی عنوان کرد و گفت: شیراز با وجود این جشنواره ملی به عنوان پایگاه وحدت اقوام شناخته می شود.

اوستا از حضور پروفسور ناصر پارسا به عنوان میهمان و سخنران ویژه این جشنواره نام برد و گفت: امسال تمامی درآمدهای حاصل از جشنواره ملی موسیقی سورنای وحدت به نفع بیماران مبتلا سرطان صرف خواهد شد.

وی در پایان این نوید را داد که در پایان سال آینده تدوین دانشنامه مکتوب موسیقی اقوام ایرانی که اکنون 70درصد پیش رفته به پایان می رسد و امیدواریم در مسیر ثبت یونسکو قرار گیرد.

در ادامه آیین گشایش ششمین جشنواره موسیقی اقوام «سورنای وحدت» گروه «گیل و آمارد» از استان گیلان به سرپرستی استاد ناصر وحدتی به صحنه آمد و در ادامه گروه قشقایی و گروه موسیقی واسونک های شیرازی به اجرای برنامه پرداختند. این جشنواره سیزدهم بهمن ماه به کار خود پایان می دهد. 

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد