آثار پژمان اجرا می شوند

گروه کُر شهر تهران ۹ و ۱۰ بهمن ماه امسال یکی از متفاوت ترین و سنگین ترین کنسرت های خود را به رهبری مهدی قاسمی در تالار رودکی برگزار می کند.

 

مهدی قاسمی رهبر گروه کُر شهر تهران  با اشاره به تازه ترین فعالیت های این گروه موسیقایی بیان کرد: روزهای شنبه ۹ و یکشنبه ۱۰ بهمن ماه تازه ترین کنسرت ما در تالار رودکی تهران برگزار می شود که طبق برنامه ریزی های انجام گرفته این کنسرت به ۲ بخش تقسیم شده است که در بخش اول آثاری از آهنگسازان معاصر ایرانی از جمله احمد پژمان، محمدرضا تفضلی، امیر اسلامی، امین هنرمند و حمید عسگری برای مخاطبان اجرا می شود. در بخش دوم نیز آثار آهنگسازان جهانی مربوط به اواخر قرن ۱۹ تا نیمه قرن بیستم از جمله الگار، فوره، وردی، بارتوک، باربر و مسیان ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: بخش هایی از این کنسرت با گروه کُر تنها در قالب یک مجموعه «آکاپلا» و بخش های دیگر نیز با گروه کر و پیانو اجرا می شود و تصور می کنم با توجه به برنامه ریزی هایی که برای اجرای قطعات انجام گرفته مخاطبان شاهد یک اجرای متفاوت از گروه کُر شهر تهران خواهند بود.

رهبرگروه کُر شهر تهران در جواب سوالی مبنی بر کاهش حجم فعالیت های این مجموعه موسیقایی توضیح داد: ما چندان هم کم فعالیت نبودیم به طوری که در چند اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری، شهرداد روحانی و تعدادی دیگر از رهبران مهمان حضور مستمری در اجرای قطعات مورد نظر ارکستر سمفونیک تهران داشتیم. ما آبان ماه سال گذشته نیز هم به صورت مستقل و هم در قالب همکاری با ارکستر سمفونیک تهران رکوئیم موتزارت را ضبط کردیم. در عین حال چندی پیش هم در اجرای پوئم سمفونی سرزمین دلاوران به آهنگسازی احمد پژمان و رهبری شهرداد روحانی با ارکستر سمفونیک تهران همکاری دوباره ای داشتیم که این نشان دهنده فعالیت مستمر ما در عرصه موسیقی است.

قاسمی تصریح کرد: کنسرت پیش روی گروه کر شهر تهران شاید سنگین ترین و متفاوت ترین کنسرتی باشد که مجموعه ما به مخاطبان ارائه می دهد، از این رو اجرای درست چنین قطعاتی که به آن اشاره کردم کار بسیار دشواری است که تمرین دو چندانی هم می خواهد. بنابراین شاید این استنباط وجود داشته باشد که ما فعالیت زیادی در عرصه اجراهای زنده نداریم. در حالیکه ما طی این مدت مشغول تمرین بودیم و ترجیح دادیم بیشتر فعالیت هایمان را به این کنسرت معطوف کنیم.

این هنرمند به فعالیت های بین المللی گروه کر شهر تهران هم اشاره کرد و گفت: گروه کر شهر تهران سال گذشته در فستیوال دوبی شرکت و توانست رتبه دوم این فستیوال را کسب کند. امسال هم دعوتی از سوی دبیرخانه این فستیوال به دست ما رسید که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه و مشکلات مالی نمی توانیم در فستیوال حضور داشته باشیم. البته این احتمال وجود دارد که بهار سال آینده کنسرتی را در کشور ارمنستان برگزار کنیم که جزییات آن بعد از قطعی شدن اعلام می شود.

گروه کُر شهر تهران، به رهبری مهدی قاسمی، از سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز کرده و سالانه چندین کنسرت برگزار می کند که از شاخص ترین آن ها می توان به اجرای «کارمینا بورانا» اثر کارل اُرف اسفند ماه سال  ۹۲ در تالار وحدت اشاره کرد. گروه کُر شهر تهران ضبط اولین آلبوم مستقل خود را که آثار ۸ آهنگساز معاصر ایرانی است به پایان برده است.

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد